Kristina Ohlsson

Dodał: ewaw (25-03-2014 20:51)
Data urodzenia: 2.03.1979
Bohaterowie:
Nie dodano jeszcze postaci
2014-03-25 20:51:26
Szwedzka autorka kryminałów, politolog. Do niedawna urzędnik ds. zwalczania terroryzmu w OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Wcześniej pracowała w szwedzkich służbach specjalnych, szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz szwedzkiej Akademii Obrony Narodowej (Swedish National Defense College), gdzie specjalizowała się w problematyce Bliskiego Wschodu oraz polityce zagranicznej Unii Europejskiej.

W 2009 roku debiutowała powieścią "Niechciane" (oryg. "Askungar"), pierwszą częścią cyklu kryminalnego o Fredrice Bergman. Dwie kolejne powieści Ohlsson, "Odwet" (oryg. "Tusenkönor") oraz "Na skraju ciszy" (oryg. "Änglavakter"), zyskały uznanie Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej i zostały nominowane do nagrody za najlepszą powieść kryminalną, odpowiednio w 2010 i 2011 roku. W 2010 roku Kristina Ohlsson otrzymała prestiżową Stabilo Prize, a w 2012 roku jeden z największych dzienników szwedzkich, Expressen, uznał ją za najlepszą skandynawską autorkę powieści kryminalnych.

/źródło: wikipedia.pl/
Kristina mieszka w Sztokholmie. W 2012 roku zaangażowała się w kampanię prezydencką Baracka Obamy, a ostatnio została ambasadorką ds. przedsiębiorczości kobiet przy szwedzkiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Regionalnego (Swedish Agency for Economic and Regional Growth). Włada językiem niemieckim i hebrajskim, których uczyła się – odpowiednio – w Niemczech i w Izraelu.
 

Wyścig z czasem
Na lotnisku w Sztokholmie rozpoczyna się akcja powieści \"Wyścig z czase ...
więcej
Papierowy chłopiec
Choć akcja powieści \"Papierowy chłopiec\" Kristiny Ohlsson rozpocz ...
więcej
miejsca autorówAutorzy
miejsca tytułówTytuły
miejsca bohaterówBohaterowie
miejsca wydarzeńWydarzenia